Paranoya Üzerine Kısa

2016-11-06 00:16:00

Başlarken; Sevgiliniz, arkadaşınız ve patronunuz/yöneticiniz sizi hiç ummadığınız ve yapmadığınız, hatta yapma ihtimaliniz bile olmayan her hangi bir şeyle suçluyorsa geçmiş olsun...

&

Kısa kısa…

-)Bir paranoyağın suçlaması için delile ihtiyacı yoktur. Sizi öyle bir şeyle suçlar ki, apışıp kalırsınız, soğuk duş etkisi…

-)Gecenin bir saatinden uykunuzdan uyandırılıp, rüyanızda kimi gördüğünüzü sorar mı, sorar.

-)Patron/yönetici dedikodu yapar mı, yapar. Hem de gerçek olması mümkün olmayan kavramları kullanarak!

-)Sevgiliniz/patronunuz/yöneticiniz/arkadaşınız ispatlanması imkânsız şeyler (sosyetik adı spritüel deneyimdir.) yaşadığını ısrarla anlatır mı, anlatır. İnanmazsanız kızar mı, kızar. Hatırlatma: Süper Sorun Çözücüler (http://kisiselbutunluk.blogcu.com/super-sorun-cozuculer/25476754) makalesinde mitolojik beyinden bahsettim, hatırlamalısınız.

-)Paranoyak kimsenin arkasından iyi konuşmaz, konuşursa da şaşırın! Ciddi/emin misin diye sorun.

-)Kendilerini özelinde çok çok üstün (hatta insanüstü) kişilik olarak görür.

-)Negatif (gürültü, patırtı, kavga, gerginlik vb…) şeylerden hoşlanır, felaket tellallığını sever, onlara göre dünya da hiç olumlu hiç bir şey yoktur. Normalite ilgisini çekmez!

-)Garip ekzantirik kümeye ait kişiliktir. Tuhaf şeylere kafa yorarlar.

-)Aşırı düzeyde kin tutar, intikamcıdır. İntikamını almadan rahat edemez!

-)Kıskançtır, kendi hariç kimseyi hiç şeye o layık görmez.

Örneğin; gitmenizi istemediği bir yere ulaşmanızı engellemek için gerekirse sizi yetkili makama, aklınızın ucundan bile geçiremeyeceğiniz bir şey den dolayı suçlar mı, suçlar.

Hatta şartlar uygunsa partnerine tv izlemeyi, gazete okumayı, balkona çıkmayı bile yasaklar. (Abarttığımı düşünüyorsunuz, değil mi?)

-Bazıları yalan söylemeden duramaz! Fark ettiğiniz halde hala devam eder.

Uyarı: Bazı özelliklerini de akıllarına getirmemek için paylaşmadım.

&

Gerçek dışı kavramlara kafa yoranlar mitonomi (yalan söyleme) hastalığına yakalanma ihtimali yüksektir.

&

Paranoyak (şüphe, kuşku, daima olumsuzluk, her şeyin altında hinoğlu hin aramak, ötekilerin daima kötülük yaptığına/yapacağına inanmak) yapıyorlar, kimseye güvenmezler, bunlar da daima kötümser ve ağzından daima şer akan kişiliklerdir. Ağa babaları Şizotipal kişilik tipidir.Şizotipal aynı zamanda paranoyaktır ama bir paranoyak Şizotipal olmayabilir. Aralarındaki fark çok çok incedir.

Zihninde ben diyeyim 30, siz diyin 500 tilki dolaşır. Gerçek hayatta yeri olmayan kavram ve görüntü zihnine gelir ve bunları kesinlikle doğru kabul eder ve sizinde şeksiz şüphesiz doğru kabul etmenizi ister. Bu konuda asla taviz vermez. Aklına gelen dürtüsel kavram ve görüntünün (hezeyan) doğruluğu konusunda ispat etmesine gerek yoktur. Kendilerini normal kişilik olarak görmezler, çok üst düzey kişi olarak tanımlarlar.

Bu kafa da azcık daha yürürse, yani paranoya seviyesi belli sınırı aşınca önce kendini sonra ise çevresini rahatsız etmeye başlar. Daha da ilerlerse kurtuluşa erecektir. Kurtuluşa erenlere selam olsun! Gerçekleri değerlendirme yeteneğinin tamamen kaybedecektir. Artık sadece zihindeki hayat kurgusunu, ne olursa olsun gerçek hayata adapte etmeye çalışacaktır.

Fizyonomileri: Kuşkucu bakış ve anlamsız tavırlar.

&

*Bir paranoyakla konuşuyorsanız, sizin ne demek istediğinizi anlamaya çalışmaz, ona ne tür gözdağı/mesaj verdiğinize kafa yorar. Kullandığınız elma kelimesiz karpuz olarak geri dönecektir.  Hayret edersiniz. Artık dediğinizi anlatamazsınız, aşırı kinci ve kıskançtır.

Uyarı: Bu kişiliklerin (obsesif ve paranoyak) sunduklarına uyarsanız, geçmiş olsun. Siz de belli bir süre sonra psikolojik yatkınlığınız varsa, bunlar gibi olacaksınız. Yaşamayı kendinize haram edeceksiniz.

Anahtar kelime şudur; “kesinlikle onlar gibi olmalısınız, bu konuda itiraz istemiyorum, seçme hakkınız da yok!”

&

Kişilik tiplerinin her biri geniş bir konu olduğundan burada bir kısmını hatırlatmaya çalıştım.

&

Pozitif yönde “rahatsız” etmek cesaret gerektirir, “müşteri” kaybına neden olur.

Danışman Zekeriya Beşirli
zekeriyabesirli@gmail.com

 

https://twitter.com/zekeriyabesirli  & https://www.instagram.com/zekeriyabesirli
Bloğumda yayımlanan yazılar şahsıma aittir. İzinsiz kullanılamaz...


Hatırlatma: Tüyap İstanbul Kitap Fuarındayım, 15 Kasım 2016, saat 14:00 Yer: Doğu Kitabevi, 2 Salon... Görüşmek Dileğiyle…

0
0
0
Yorum Yaz