Kadınların Büyük Derdi: Cinsel İsteksizlik

2017-04-13 00:25:00

Kadın cinsel işlev bozuklukları istek, uyarılma, orgazm ve çözülme evrelerine göre sınıflandırılıyor:

1- İstek: Cinselliği başlatan ve şekillendiren en önemli evre. Cinselliğin birey tarafından istenmesi ve arzulanmasını içeriyor.

*Neden kadınların cinsel isteği daha kırılgan? Çünkü, cinsel istekte birden fazla neden hep birlikte rol oynuyor. Kültürel, sosyal, dini, psikolojik, bedensel bütün etkenlerin gözden geçirilmesi gerekiyor.

*İsteksizlik herhangi bir dönemde kendiliğinden başlayabiliyor. Ancak, bunun yanında yaşam koşullardaki zorluklar, eşle yaşanan problemler, yas dönemi, depresyon, ilaç kullanımı, bedensel hastalıklar gibi nedenlere bağlı olarak da çıkabiliyor.

*Cinsel isteksizlik kişiden kişiye farklılık gösteriyor.Eşlerden birisi ayda bir cinsel isteği varken, diğeri her gün istiyorsa, sorun kaçınılmaz oluyor.

2-Uyarılma: Bedende fizyolojik değişikliklerin ilk evresi. Kadında ıslanma ve cinsel organda kabarma, erkekte ereksiyon oluşuyor.

*Sıklıkla orgazm bozukluğu ile birlikte görülen uyarılma evresi sorunları, kadının cinselliği haz almadan yaşamasına neden oluyor.

*Cinselliği bir anlamda görevolarak kabul eden kadın için cinselliğin tatsız bir eyleme dönüşebiliyor.

*Çoğunlukla cinsel eğitim ve deneyimin az olmasından ve temel cinsel tekniklerin ve partneri uyarma yöntemlerinin çiftler tarafından iyi bilinmemesinden kaynaklanıyor.

3-ORGAZM: Hazzın en yoğun olduğu evre. Kadında vajina ve çevresindeki kaslarda ritmik kasılmalar, erkekte ritmik kasılmalar ile boşalma gerçekleşiyor.

*Kadınlarda orgazmın anlaşılması ve değerlendirilmesi diğer cinsellik evrelerine göre daha zor.Dolayısıyla, orgazm bozukluklarını değerlendirmek daha da zor.

*Orgazm saniyeler süren bir yaşantı ikencinsel birleşmenin dakikalar, sevişme ise saatler sürebildiğine dikkat çeken uzmanlar, her cinsel ilişkinin orgazm ile sonuçlanmayacağına, orgazm yaşanan her cinselliğin yeterli doyum sağlanması anlamına gelmeyeceğine dikkat çekiyorlar.

4-ÇÖZÜLME: Vücut ve cinsel organlardaki uyarılmanın azalarak ortadan kalkma evresi.

Kaynak: CETAD(2007),İstanbul

Danışman Zekeriya Beşirli
zekeriyabesirli@gmail.com

 

https://twitter.com/zekeriyabesirli  & https://www.instagram.com/zekeriyabesirli
Bloğumda yayımlanan yazılar şahsıma aittir. İzinsiz kullanılamaz...

 

Duyuru22-30 Nisan 2017 İzmir Kitap Fuarı kitaplarım Doğu Kitabevi Standında…

&

Kişisel Bütünlük Kitapları

Kendi Alın Yazını Kendin Yaz & Gibi Olmayın Kendinizi Oluşturun-Hür Olun

0
0
0
Yorum Yaz