Erkekte Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğu

2017-04-12 09:25:00

Başlarken;anahtar kelime iletişimdir. Partnerler arası iletişim güçlü olmalıdır.

Şu hatırlatmayı da yapalım;cinsel hayat beyinde başlar.

&

Erkeklerde bu tür yakınma ile yapılan başvurular oldukça nadirdir. Bunun en önemli nedeni cinsel ilgi ve istek azalmasının sıklıkla sertleşme kaybına (uyarılma bozukluğuna) neden olması ve erkeklerin daha çok sertleşme kaybı yakınması ile başvurmalarıdır.

&

İlgi ve istek bozukluğu ile yapılan başvuruların sıklığını azaltan bir başka etken ise “erkeklerin her zaman ve her koşulda cinselliğe hazır olduğu” biçimindeki cinsel mittir.

&

Bu tür yanlış/abartılı bilgi ve beklentiler erkeğin yardım arama davranışı içine girmesine engel olmaktadır. Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğu erkeklerde hemen tamamen “azalmış cinsel istek” biçiminde kendini gösterir.

Cinsel ilgi ve istek azalması birincil bir sorun olarak ortaya çıkmışsa etiyolojide öncelikle endokrin (hormonal) bozukluk araştırılmalıdır.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ikincil gelişen bir cinsel istek azalması daha çok bireyin partneri ve eşi ile genel ilişkisinin doyurucu olmayışı ile açıklanabilir. Ancak depresyon veya diğer fiziksel hastalıklar erkeklerde kadınlardan daha fazla ikincil ilgi ve istek azalmasına neden olurlar.

&

Burada unutulmaması gereken önemli nokta Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğu tanısını koyarken bunu yalnızca erkeğin eşine duyduğu ilginin miktarı ile ölçmemektir.Bireyin eşi dışındaki erotik uyaranlara gösterdiği ilgi, mastürbasyon yapma ve cinsel fantezi kurma, Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğu konusunda daha güvenilir bilgiler verebilir.

&

Cinsel istekte azalmaya yol açabilecek herhangi bir psikiyatrik, sistemik hastalık veya ilaç/madde kullanımı varsa Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğu tanısı konulamaz. Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğu azalma erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha azdır.

&

Madde kullanımındaki kasıt, uyuşturucu ve aşırı alkol kullanımıdır.

&

Cinsel İlgi ve İstek Bozukluğuna karışan bir başka durum cinsel tiksinti bozukluğudur.Bu bozuklukta eşle (kadın ise erkekle, erkek ise kadınla) cinsel birleşmeden kaçınma ve tiksinti olur.

Burada birey bir partnerle cinsel ilişki söz konusu olduğunda endişe ve korku duyar. Tiksinti, cinsel birleşmenin herhangi bir yönüyle ilgili olabileceği gibi, tüm cinsel uyaranlara (öpüşme, dokunma gibi) yönelik de olabilir. Klinik olarak özgül fobiye benzer. Cinsel eylem söz konusu olduğunda kişide yoğun korku, bulantı, çarpıntı, bayılma hissi gibi belirtiler görülür.

Oluşumunda çoğu kez travmatik cinsel yaşantılar, çocukluk çağı istismarları, tekrarlayan ağrılı cinsel birleşmeler ve çeşitli bilinç dışı çatışmalar rol oynar.

Kaynak: CETAD(2007),İstanbul

Danışman Zekeriya Beşirli
zekeriyabesirli@gmail.com

 

https://twitter.com/zekeriyabesirli  & https://www.instagram.com/zekeriyabesirli
Bloğumda yayımlanan yazılar şahsıma aittir. İzinsiz kullanılamaz...

 

Duyuru22-30 Nisan 2017 İzmir Kitap Fuarı kitaplarım Doğu Kitabevi Standında…

&

Kişisel Bütünlük Kitapları

Kendi Alın Yazını Kendin Yaz & Gibi Olmayın Kendinizi Oluşturun-Hür Olun

0
0
0
Yorum Yaz